Hamilton Township Tennis Courts Schedule. Follow Tennis Guidelines when reserving courts, click on 'Discussion Board' below to view guidelines
BackAugust 2022Forward
JanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
31
11 am - 1 pm
arp - 1 court
1 pm - 3 pm
Diep tennis
August 1
9:30 am - 11:30 am
Drills
6:30 pm - 8:30 pm
TAmidei drills
6:30 pm - 9:30 pm
Goldman / Zarnik T2
6:30 pm - 9:30 pm
T2 Diep/Van Der Heijden
7 pm - 10 pm
DeFusco Waterhouse 1 court
2
9 am - 12 pm
T2 Singles Match - Davis
9:15 am - 11:15 am
1 ct Winborn Terrace O'Keefe
3 pm - 4 pm
Diep
3 pm - 4 pm
Fullen practice
5 pm - 6 pm
Diep
5:30 pm - 6:30 pm
Rankin Group Lesson
6 pm - 9 pm
Brooks/Antoun T2 match
6:30 pm - 9:30 pm
Antoun / Meilstrup vs.. Paris /Terens T2
7:15 pm - 10:15 pm
DeFusco/Smith T2
7:30 pm - 10:30 pm
Zarnik - Ultimate
3
7 am - 7:30 am
Practice Luke
9 am - 11 am
Joyner practice
9 am - 10 am
Paris Lesson
10 am - 11 am
K Antoun, Practice
5 pm - 6 pm
12U Boys Practice
5 pm - 6 pm
12U Boys Practice
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6:30 pm - 9:30 pm
T2 Diep/Van Der Heijden
7 pm - 8:30 pm
SH Drills
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
7 pm - 10 pm
Page
4
5:30 pm - 7 pm
Rankin/Arias jr lesson
5:30 pm - 8:30 pm
Paris/Terens Match
6:30 pm - 8:30 pm
Frazee/Ellis. T2 match
7 pm - 8 pm
Ben Trussell lesson
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
8 pm - 9:30 pm
Perry practice
5
6 am - 7 am
Fitz-Patrick
8:30 am - 9:30 am
Wink Lesson
9:30 am - 12:30 pm
T2 Match Wall/Banks
9:45 am - 10:45 am
KMurray lesson
11:25 am - 12:55 pm
1 ct winborn Lesson O'Keefe
12 pm - 2 pm
T2 singles match Kimball
8 pm - 10 pm
Diep/Van Der Heijden
6
6:30 am - 7:30 am
Fullen Tourney Warm-up
7 am - 8:15 am
Thibodeau tournament warm up
8:45 am - 11:45 am
Rankin/Arias T2
10:30 am - 1:30 pm
K Antoun/Murray
4 pm - 6 pm
Page pickle
8 pm - 10 pm
O’Keefe winborn
10:30 pm - 11:30 pm
Fullen Tourney Warm-up
7
9 am - 12 pm
Page
2:30 pm - 4 pm
Diep
4 pm - 6:30 pm
Churchill and Friess T2
5:30 pm - 8:30 pm
K Antoun, K Fullen
6 pm - 8 pm
Lower winborn
8
9 am - 12:30 pm
T2 Match Wall/Banks
9:30 am - 11:30 am
Drills
6:30 pm - 8:30 pm
TAmidei drills
7 pm - 8 pm
Rankin practice
9
12 pm - 2 pm
Practice
3 pm - 4 pm
Diep
4 pm - 5 pm
Cooper - private lesson
5 pm - 6 pm
Diep
5:30 pm - 6:30 pm
Rankin Group Lesson
5:30 pm - 7 pm
Rankin/Arias jr lesson
6:30 pm - 9:30 pm
Antoun / Meilstrup vs. Defusco /Smith T2
7 pm - 9 pm
DeFusco winborn 1 court
10
8:30 am - 10:40 am
Paris Lesson
9 am - 12 pm
Smith t2 match
5 pm - 6 pm
12U Practice
5 pm - 6 pm
12U Practice
5:15 pm - 6:45 pm
K Antoun, Practice
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 9 pm
Paris/Terens Match
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
7 pm - 10 pm
Amidei T2
11
4 pm - 5 pm
10U Practice
4 pm - 5 pm
10U Practice
4:30 pm - 5:30 pm
Cooper - private
6 pm - 7:30 pm
Perry practice
6:30 pm - 8:30 pm
T2 Match- Stewart
6:30 pm - 7:30 pm
Ben Trussell
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
8 pm - 9 pm
Thibodeau
12
8:30 am - 9:30 am
Wink lesson
8:30 am - 10 am
Thibodeau Drills
9:45 am - 10:45 am
KMurray lesson
11 am - 12 pm
Burnside/Wall
11:25 am - 12:55 pm
1 ct winborn Lesson O'Keefe
4 pm - 5 pm
Cooper-private
5:30 pm - 6:30 pm
Cooper - private #2
6:30 pm - 9:30 pm
Amidei/Handel T2
7 pm - 10 pm
DeFusco Waterhouse 1 court
7 pm - 10 pm
T2 Diep/Van Der Heijden
13
9 am - 2 pm
Mens Alta inter squad
9 am - 2 pm
Mens Alta inter squad
9 am - 2 pm
Mens Alta inter squad
9 am - 11 am
Thibodeau lesson
10 am - 1 pm
K Antoun/Brooks T2
4 pm - 6 pm
amidei pickle ball
7:30 pm - 9:30 pm
Thibodeau drills
14
8 am - 10 am
Fitz
11 am - 12:30 pm
Thibodeau practice
1:30 pm - 4 pm
Diep
5:30 pm - 8:30 pm
DeFusco Waterhouse 1 court
15
9:30 am - 11:30 am
Drills
9:30 am - 11:30 am
1 ct Winborn Terrace O'Keefe Yvonne
5 pm - 6 pm
Friess lesson
5:30 pm - 8:30 pm
Rankin/Arias T2
6:30 pm - 8:30 pm
TAmidei drills
6:30 pm - 9:30 pm
Trussell
16
9:30 am - 11:30 am
1 ct Winborn Terrace O'Keefe
5:30 pm - 7 pm
Rankin/Arias jr lesson
6 pm - 7 pm
Rankin Group Lesson
6:30 pm - 9:30 pm
Paris/Terens v. DeFusco/Smith
7 pm - 10 pm
Zarnik/Goldman - T2
7 pm - 9 pm
Fullen practice
17
9 am - 11 am
Chase/Antoun Lesson
5 pm - 6 pm
12U Practice
5 pm - 6 pm
12U Practice
6 pm - 7:30 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
18
3 pm - 4 pm
Kendrick lesson
4 pm - 5 pm
10U Practice
4 pm - 5 pm
10U Practice
19
8:30 am - 9:30 am
Wink lesson
9 am - 11 am
T2 Match
9:45 am - 10:45 am
KMurray lesson
11 am - 12 pm
Burnside/Wall
11:20 am - 12:50 pm
1 ct winborn Lesson O'Keefe
6 pm - 8 pm
Fitz (Winborn 2)
6:30 pm - 9 pm
T2 Match-Stewart
6:30 pm - 9:30 pm
Page
6:30 pm - 9:30 pm
Trussell
20
21
6:30 pm - 9 pm
Perry - T2 Match #4
22
9:30 am - 11:30 am
Drills
6:30 pm - 8:30 pm
TAmidei drills
7 pm - 10 pm
Antoun / Meilstrup vs. Perry / Ringer T2
23
3 pm - 4 pm
Diep
5 pm - 6 pm
Diep
5:30 pm - 7 pm
Rankin/Arias jr lesson
6 pm - 7 pm
Rankin Group Lesson
7 pm - 9 pm
Fullen practice
24
5 pm - 6 pm
12U Practice
5 pm - 6 pm
12U Practice
6 pm - 7:30 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
7 pm - 8:30 pm
SG Drills
25
4 pm - 5 pm
10U Practice
4 pm - 5 pm
10U Practice
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
7:30 pm - 10:30 pm
Mens alta drills
26
9:45 am - 10:45 am
KMurray lesson
11:25 am - 12:55 pm
O’Keefe lesson winborn
7 pm - 10 pm
DeFusco Waterhouse 1 court
11 pm - 12 am
Burnside/Wall
27
28
29
9:30 am - 11:30 am
Drills
6:30 pm - 8:30 pm
TAmidei drills
30
3 pm - 4 pm
Diep
5 pm - 6 pm
Diep
5:30 pm - 7 pm
Rankin/Arias jr lesson
6 pm - 7 pm
Rankin Group Lesson
7 pm - 9 pm
Fullen practice
31
5 pm - 6 pm
12U Practice
5 pm - 6 pm
12U Practice
6 pm - 7:30 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
6 pm - 7 pm
Boys 15u lessons
1
4 pm - 5 pm
10U Practice
4 pm - 5 pm
10U Practice
7:30 pm - 10:30 pm
Mens alta drills
7:30 pm - 10:30 pm
Mens Alta drills
2
11:25 am - 1 pm
1 ct winborn Lesson O'Keefe
11 pm - 12 am
Burnside/Wall
3
To add a tennis event, click on the add event button below. Court Hours: 8:00am - 10:00pm. Courts can be reserved no more than 30 days in advance. Save the edit link
 Show All
Waterhouse 1 (Pavillion)
Waterhouse 2
Waterhouse 3
Winborn 1 (Upper)
Winborn 2 (Lower)
 
RSS feed iCalendar feed
Online Calendar powered by localendar.com