North Canton Public Library Meeting Room Schedule
BackOctober 2014Forward
JanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
28
29
30
October 1
2
3
4
 
12:30 pm - 3 pm
Last Monday Stampers A/B
8 pm - 8 am
Library Closed.Staff Day.Don't Schedule-SL
10 am - 10:30 am
Romar (Conference Room)
9 am - 12 pm
Library Use (Room A)-SL
4 pm - 6 pm
Family Lego Club October Reschedule date (Rooms A & B)
9:15 am - 11:15 am
Eikelberry (Conference Room)
3:30 pm - 5:30 pm
Watercolor with Rudy (Art Classroom)
 
12:30 pm - 1:15 pm
Mixed Media (Art Classroom)
2 pm - 3 pm
Home School (Art Classroom)
 
9 pm - 12:30 am
Kids and Kindness Party for 1st-3rd graders(Rooms A & B)
4 pm - 6 pm
K-One Club for Kindergarteners and 1st graders (Rooms A & B)
3 pm - 4:30 pm
Ivan (conference room)
4:30 pm - 5:15 pm
Eye Spy Art (Art Classroom)
 
 
4 pm - 8 pm
Library Use (Room A& B)-SL
5:45 pm - 6:45 pm
Reduce, Reuse, Create (Art Classroom)
4:30 pm - 5:15 pm
We Love Animals (Art Classroom)
6 pm - 7:45 pm
Krajci (Room A)
 
6:30 pm - 7:30 pm
Mystery Book Club (Room B)
5
6
7
8
9
10
11
 
1 pm - 3 pm
Computer Q&A (Room A)
9 am - 10 am
Green Team meeting room A
10 am - 10:30 am
Romar (Conference Room)
10 am - 11:20 am
Reading Round-Up for 3-5 Year Olds (Rooms A & B)
11 am - 12 pm
Homeschooling (Room A)
9 am - 12 pm
Bubble Guppies Party for 2-6 Year Olds with a Caregiver (Rooms A & B)
2 pm - 3:15 pm
First Monday Book Group (Room B)
10 am - 11:10 am
Baby, Books & Me (Rooms A & B)
10 am - 11:10 am
Tales for Twos (Rooms A & B)
12 pm - 2 pm
Mom's Club of Canton (Room A)
2 pm - 4 pm
Film Fest (Room A)
 
3:30 pm - 5:30 pm
Watercolor with Rudy (Art Classroom)
10 am - 12 pm
Art Group
10:30 am - 5 pm
Audete (Conference Room)
1 pm - 3 pm
Jeanette (Conference Room)
3 pm - 4:30 pm
Middle School Mania (Room B)
4 pm - 6 pm
K-One Club for Kindergarteners and 1st graders (Rooms A & B)
4 pm - 8 pm
TomTod Program for Middle Schoolers A and B
11:30 am - 12:30 pm
PC Basics Rooms A&B
2 pm - 3 pm
Home School (Art Classroom)
 
 
4:30 pm - 5:30 pm
Dynamic Drawing (Art Classroom)
12:30 pm - 1:15 pm
Mixed Media (Art Classroom)
3 pm - 5 pm
Laliberte (Conference Room)
6 pm - 7:30 pm
Intrigued by Watercolor (Art Classroom)
4:30 pm - 5:15 pm
We Love Animals (Art Classroom)
3:30 pm - 6 pm
TeenFlix (Room A&B)
6 pm - 7:30 pm
Knitting Group (Conference Room)
5 pm - 6 pm

Pawsitive Ohio Board meeting room B
4:30 pm - 5:15 pm
Eye Spy Art (Art Classroom)
6:30 pm - 7:30 pm

Read to Sarge, our Tail-Wagging Tutor (Children's Department)
5 pm - 5:45 pm
Hutchings (Conference Room)
5:45 pm - 6:45 pm
Reduce, Reuse, Create (Art Classroom)
 
6 pm - 7:30 pm
Food Preservation Class (Room A)
6:30 pm - 7:45 pm
Friends of the Library Rm A
12
13
14
15
16
17
18
3 pm - 5 pm
Eickleberry cfr
9 am - 10 am
Digital Tech Team meeting (Room A)
10 am - 11:10 am
Baby, Books & Me (Rooms A & B)
10 am - 10:30 am
Romar (Conference Room)
10 am - 11:20 am
Reading Round-Up for 3-5 Year Olds (Rooms A & B)
10 am - 12:30 pm
Mom's Club of Uniontown (Room A)
9 am - 10 am
Jr. League Lego Rm B
 
3:30 pm - 5:30 pm
Watercolor with Rudy (Art Classroom)
10 am - 12 pm
Art Group
10 am - 11:10 am
Tales for Twos (Rooms A & B)
2 pm - 3 pm
Home School (Art Classroom)
10:05 am - 11:05 am
Morning News (Room B)
11 am - 12 pm
Mr. Puppet Room A and B
4 pm - 5 pm
Christina (Conference Room)
1:30 pm - 2:30 pm
LMC Meeting (Room B)
10:30 am - 11:45 am
Nicole's Group (Conference Group)
3:30 pm - 4:30 pm
Teen Craft Program (Rooms A&B)
 
2 pm - 3 pm
Laughter Club (Room A)
4 pm - 6 pm
K-One Club for Kindergarteners and 1st graders (Rooms A & B)
2:30 pm - 3:30 pm
Library Use (Room A)
11:30 am - 12:30 pm
Introduction to the Internet (Room A) CANCELLED
4:30 pm - 5:15 pm
Eye Spy Art (Art Classroom)
10 pm - 12 am
Eickleberry cfr
6 pm - 7 pm
One Book One Community: Wonder Book Discussion Rooms A & B
4:30 pm - 5:30 pm
Dynamic Drawing (Art Classroom)
12:30 pm - 1:15 pm
Mixed Media (Art Classroom)
5:45 pm - 6:45 pm
Reduce, Reuse, Create (Art Classroom)
 
 
4:45 pm - 5:30 pm
Kindness Counts for 3rd-5th graders (Rooms A & B)
4:30 pm - 5:15 pm
We Love Animals (Art Classroom)
6 pm - 8 pm
Mother/Daughter Book Club (Rooms A& B)
6 pm - 7:30 pm
Intrigued by Watercolor (Art Classroom)
5 pm - 6 pm
Wolfe cfr
 
6:30 pm - 7:30 pm
Readable History Book Club (Room B)
5:30 pm - 7:45 pm
Social Security Presentation and Sign-up (Rooms A and B)
19
20
21
22
23
24
25
12 pm - 4 pm
Library Use (Conference Room)-SL
10:30 am - 11:45 am
Nicole's Group (Conference Room)
10 am - 11:10 am
Baby, Books & Me (Rooms A & B)
10 am - 10:30 am
Romar (Conference Room)
10 am - 11:20 am
Reading Round-Up for 3-5 Year Olds (Rooms A & B)
11 am - 12 pm
Homeschooling (Room A)
9 am - 12 pm
Halloween Party for 2-6 year olds (Rooms A & B)
 
3:30 pm - 5:30 pm
Watercolor with Rudy (Art Classroom)
10 am - 12 pm
Art Group
10 am - 11:10 am
Tales for Twos (Rooms A & B)
2 pm - 3 pm
Home School (Art Classroom)
 
9:15 am - 11:15 am
Eickleberry (Conference Room)
4 pm - 6 pm
K-One Club for Kindergarteners and 1st graders (Rooms A & B)
12 pm - 2 pm
boswell (Room A)
11:30 am - 12:30 pm

Getting Social: Social Networking For Beginners
3:30 pm - 5 pm
Teen Zombie Party (Rooms A&B)
 
4:30 pm - 6 pm
Library Board of Trustees- Room A
2 pm - 3 pm
Library Use (Room A)
12:30 pm - 1:15 pm
Mixed Media (Art Classroom)
4:30 pm - 5:15 pm
Eye Spy Art (Art Classroom)
6:30 pm - 7:45 pm
Cambridge on the Creek (Room A)
4:30 pm - 5:30 pm
Dynamic Drawing (Art Classroom)
4:30 pm - 5:15 pm
We Love Animals (Art Classroom)
5:45 pm - 6:45 pm
Reduce, Reuse, Create (Art Classroom)
 
6 pm - 7:45 pm
Better Investing (Room B)
5 pm - 6 pm
Wolfe cfr
 
6 pm - 7:30 pm
Intrigued by Watercolor (Art Classroom)
6 pm - 7 pm
Music Program (Room A)
6 pm - 7 pm
Crafter's Corner (Room A)
 
6:30 pm - 7:30 pm

Read to Sarge, our Tail-Wagging Tutor (Children's Department)
26
27
28
29
30
31
November 1
 
12:30 pm - 3 pm
Last Monday Stampers A/B
10 am - 11:10 am
Baby, Books & Me (Rooms A & B)
10 am - 10:30 am
Romar (Conference Room)
10 am - 11:20 am
Reading Round-Up for 3-5 Year Olds (Rooms A & B)
11 am - 12 pm
Trick or Treat at the Library (Children's Department)
9:15 am - 11:15 am
Eickleberry (Conference Room)
3:30 pm - 5:30 pm
Watercolor with Rudy (Art Classroom)
10 am - 12 pm
Art Group
10 am - 11:10 am
Tales for Twos (Rooms A & B)
2 pm - 3 pm
Home School (Art Classroom)
4:30 pm - 5:30 pm
Trick or Treat at the Library (Children's Department)
2 pm - 3 pm
Overcoming Holiday Overwhelm (Room B)
4 pm - 6 pm
K-One Club for Kindergarteners and 1st graders (Rooms A & B)
2 pm - 3 pm
Strategic Planning Team- Room A
12:30 pm - 1:15 pm
Mixed Media (Art Classroom)
3:45 pm - 6 pm
Creature Creations for pre-5th graders (Rooms A & B)
  
 
4:30 pm - 5:30 pm
Dynamic Drawing (Art Classroom)
3:45 pm - 6 pm
Star Wars Party for 3rd-5th graders (Rooms A & B)
4:30 pm - 5:15 pm
Eye Spy Art (Art Classroom)
5:30 pm - 7:30 pm
Evening Story Time (Rooms A & B)
4:30 pm - 5:15 pm
We Love Animals (Art Classroom)
5:45 pm - 6:45 pm
Reduce, Reuse, Create (Art Classroom)
6 pm - 7:30 pm
Intrigued by Watercolor (Art Classroom)
6:30 pm - 7:30 pm
Don Bartlette speaker Room A
 
 
RSS feed iCalendar feed
Online Calendar powered by localendar.com