STRATTON VILLAGE HALL (http://www.strattondorsetvillagehall.org.uk)
BackFebruary 2018Forward
JanFebMarAprMayJunJulAugSepOctNovDec
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
29
10:00 - 13:00
Book Art - Jenny Hunt (Aylott Room)
18:00 - 19:30
Pilates - Pete W (Aylott Room)
18:15 - 19:15
Fitness with Lianna - Lianna Purvey (Ashley Hall)
20:00 - 22:00
Volley Ball - Robbie Tompkins (Ashley Hall)
30
10:00 - 13:00
ArtXtra - Jenny Hunt (Aylott Room)
10:00 - 11:00
Keep Fit - Sally Cunningham (Ashley Hall)
17:00 - 18:00
Badminton - DCC (Ashley Hall)
18:00 - 20:00
Badminton - R Ellis (Ashley Hall)
19:30 - 21:00
Wessex Reading Group - Jenny Hunt (Aylott Room)
20:00 - 21:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
31
10:00 - 11:00
Dance Practice - Ian MacKenzie (Ashley Hall)
18:30 - 21:30
Stratton Youth Club (whole hall)
February 1
09:00 - 10:45
Pilates - Pete W (Ashley Hall)
10:45 - 12:15
Tai Chi - Karen Boulton (Ashley Hall)
19:00 - 21:00
Home & Garden Club (Aylott Room)
2
09:30 - 12:30
Botanical Art Group - Sheila Pett (Aylott Room)
10:00 - 16:00
Gibson Wake (Ashley Hall)
13:15 - 14:45
Pilates - Kathy Ashdown (Aylott Room)
16:00 - 19:00
Hounds & Hooves - Jordan Eley (Ashley Hall)
19:00 - 21:00
Beekeepers - Lesley Gasson (Aylott Room)
3
10:00 - 15:00
Lacemakers - Gillian Membury (Aylott Room)
11:30 - 14:30
Party - Barnes (Ashley Hall)
16:00 - 19:00
Janet Collins (Aylott Room)
4
5
10:00 - 16:00
Reinvigorating Social Work Team - DCC (Ashley Hall)
10:00 - 13:00
Stratton Book Art - Jenny Hunt (Aylott Room)
15:00 - 17:00
Children's services - Laura Wood (Aylott Room)
18:00 - 19:30
Pilates - Pete W (Aylott Room)
18:15 - 19:15
Fitness with Lianna - Lianna Purvey (Ashley Hall)
20:00 - 22:00
Volley Ball - Robbie Tompkins (Ashley Hall)
6
10:00 - 13:00
ArtXtra - Jenny Hunt (Aylott Room)
10:00 - 11:00
Keep Fit - Sally Cunningham (Ashley Hall)
12:30 - 16:30
DCC - Alison Bewers (Ashley Hall)
17:00 - 18:00
Badminton - DCC (Ashley Hall)
18:00 - 20:00
Badminton - R Ellis (Ashley Hall)
18:45 - 20:15
Pilates - Kathy Ashdown (Aylott Room)
20:00 - 21:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
7
08:30 - 17:00
Training for Results - Rosie Barfoot (Aylott Room)
08:30 - 12:30
Meeting - DCC Education Sharon Strong (Ashley Hall)
18:30 - 21:30
Stratton Youth Club (whole hall)
8
09:00 - 10:45
Pilates - Pete W (Ashley Hall)
10:00 - 12:30
Coffee Shop - (Aylott Room)
10:45 - 12:15
Tai Chi - Karen Boulton (Ashley Hall)
12:30 - 14:00
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
19:00 - 21:00
Beekeepers - Lesley Gasson (Aylott Room)
9
09:30 - 12:30
Botanical Art Group - Sheila Pett (Aylott Room)
13:15 - 14:45
Pilates - Kathy Ashdown (Aylott Room)
16:00 - 19:00
Hounds & Hooves - Jordan Eley (Ashley Hall)
10
10:00 - 12:30
Clarinet Group - Richard Searle (Aylott Room)
15:00 - 23:00
18th Party - Fran Samson (Ashley Hall)
11
12:30 - 16:30
Children's Party - Marcus Seaton (Ashley Hall)
18:00 - 19:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
12
School Half Term
18:00 - 19:30
Pilates - Pete W (Aylott Room)
18:15 - 19:15
Fitness with Lianna - Lianna Purvey (Ashley Hall)
20:00 - 22:00
Volley Ball - Robbie Tompkins (Ashley Hall)
13
School Half Term
10:00 - 11:00
Keep Fit - Sally Cunningham (Ashley Hall)
17:00 - 18:00
Badminton - DCC (Ashley Hall)
18:00 - 20:00
Badminton - R Ellis (Ashley Hall)
20:00 - 21:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
14
School Half Term
10:00 - 11:00
Dance Practice - Ian McKenzie (Ashley Hall)
11:30 - 12:30
Badminton - Alex Gordon (Ashley Hall)
15
School Half Term
09:00 - 10:45
Pilates - Pete W (Ashley Hall)
19:00 - 21:00
Beekeepers - Lesley Gasson (Aylott Room)
19:30 - 21:00
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
16
School Half Term
09:30 - 12:30
Botanical Art Group - Sheila Pett (Aylott Room)
16:00 - 19:00
Hounds & Hooves - Jordan Eley (Ashley Hall)
18:00 - 22:00
Chinese New Year celebration - Karen Boulton (Aylott Room)
17
10:00 - 15:00
Children's party - Ian Manley (whole hall)
18
10:00 - 15:00
Children's party - Susan Thomas (Ashley Hall)
18:00 - 19:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
19
10:00 - 13:00
Book Art - Jenny Hunt (Aylott Room)
18:00 - 19:30
Pilates - Pete W (Aylott Room)
18:15 - 19:15
Fitness with Lianna - Lianna Purvey (Ashley Hall)
20:00 - 22:00
Volley Ball - Robbie Tompkins (Ashley Hall)
20
10:00 - 13:00
ArtXtra - Jenny Hunt (Aylott Room)
10:00 - 11:00
Keep Fit - Sally Cunningham (Ashley Hall)
17:00 - 18:00
Badminton - DCC (Ashley Hall)
18:00 - 20:00
Badminton - R Ellis (Ashley Hall)
20:00 - 21:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
21
08:30 - 17:00
Training for Results - Rosie Barfoot (Aylott Room)
12:00 - 18:00
DHUFT Suzanne Shaw (Ashley Hall)
18:30 - 21:30
Stratton Youth Club (whole hall)
22
09:00 - 10:45
Pilates - Pete W (Ashley Hall)
09:30 - 13:00
Creative Writing Workshop - Jenny Hunt (Aylott Room)
10:45 - 12:15
Tai Chi - Karen Boulton (Ashley Hall)
19:30 - 21:00
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
19:30 - 21:30
Classic Cars - Kevin Thorne (Aylott Room)
23
09:30 - 12:30
Botanical Art Group - Sheila Pett (Aylott Room)
13:15 - 14:45
Pilates - Kathy Ashdown (Aylott Room)
16:00 - 19:00
Dog Training - Hounds and Hooves (Ashley Hall)
19:00 - 21:00
Beekeepers - Lesley Gasson (Aylott Room)
24
13:00 - 17:00
30th Birthday Party - Ed Barnes (whole building)
25
18:00 - 19:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
26
10:00 - 13:00
Book Art - Jenny Hunt (Aylott Room)
14:00 - 16:00
Chalkstream Writers - Jenny Hunt (Aylott Room)
18:00 - 19:30
Pilates - Pete W (Aylott Room)
18:15 - 19:15
Fitness with Lianna - Lianna Purvey (Ashley Hall)
20:00 - 22:00
Volley Ball - Robbie Tompkins (Ashley Hall)
27
10:00 - 13:00
ArtXtra - Jenny Hunt (Aylott Room)
10:00 - 11:00
Keep Fit - Sally Cunningham (Ashley Hall)
17:00 - 18:00
Badminton - DCC (Ashley Hall)
18:00 - 20:00
Badminton - R Ellis (Ashley Hall)
20:00 - 21:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
28
10:00 - 11:00
Dance Practice - Ian McKenzie (Ashley Hall)
14:00 - 16:00
Chalkstream Writers - Jenny Hunt (Aylott Room)
18:30 - 21:30
Stratton Youth Club (whole hall)
1
09:00 - 10:45
Pilates - Pete W (Ashley Hall)
10:45 - 12:15
Tai Chi - Karen Boulton (Ashley Hall)
12:45 - 14:45
Lent lunch - Liz Cross (Aylott Room)
19:00 - 21:00
Home & Garden Club (Aylott Room)
19:30 - 21:00
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
2
09:30 - 12:30
Botanical Art Group - Sheila Pett (Aylott Room)
13:15 - 14:45
Pilates - Kathy Ashdown (Aylott Room)
16:00 - 19:00
Dog Training - Hounds and Hooves (Ashley Hall)
3
10:00 - 15:00
Lacemakers - Gillian Membury (Aylott Room)
4
09:30 - 14:30
Family party - Clare Scott (Ashley Hall)
18:00 - 19:30
Dance Practice - Kate Farmer (Ashley Hall)
Booking Secretary: 07845 119097 or email strattonvillagehall@gmail.com
 Show All
Ashley Hall
Aylott Room
Whole Building
zGeneral
 
RSS feed iCalendar feed
Online Calendar powered by localendar.com